You are here
Politechnika Warszawska stworzyła sztuczną krew News 

Politechnika Warszawska stworzyła sztuczną krew

Technologię stworzono po to, by ułatwiała ona ludziom codzienne funkcjonowanie. Wśród nich są  innowacje pomyślane tak, by dodatkowo móc ratować zdrowie i życie. Na Politechnice Warszawskiej wymyślono sztuczną krew.

Pod kierunkiem prof. Tomasza Ciacha z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej powstała syntetyczna krew – mlecznobiała zawiesina bez zapachu. Przenosi ona tlen i dwutlenek węgla, czyli spełnia funkcję jaką pełnią erytrocyty. Syntetyczny krwinki mają 5 mikrometrów średnicy i kulisty kształt. Są więc mniejsze od naturalnych erytrocytów, ale po to, by były w stanie przecisnąć się przez cienkie naczynia włosowate – naturalne erytrocyty są bowiem spłaszczone.

Syntetyczne krwinki wiążą tlen fizycznie i mają większą zdolność do przenoszenia tlenu i dwutlenku węgla niż naturalne erytrocyty. Stworzona krew nie ma grupy, więc może być podana każdemu pacjentowi. Można ją długo przechowywać, a przez to, że przygotowywana jest w sterylnych warunkach, nie trzeba poddawać jej tekstom na obecność wirusa HIV. W syntetycznej krwi nie zachodzą żadne procesy starzenia i można ją trzymać w nieskończoność. Sztuczna krew ma dodatkową zaletę – może być podawana w tych religiach, które są przeciwne przetaczaniu tej normalnej.

Jak podkreślają naukowcy, stworzona przez nich syntetyczna krew nie ma na celu zastąpienia naturalnej, a ma pomóc np. w oczekiwaniu na przeszczep czy w czasie pomocy poszkodowanemu w wypadku. Prace nad sztuczną krwią prowadziła, w ramach swojej pracy doktorskiej, Agata Stefanek. Jej wyniki były tak dobre, że postanowiono kontynuować badania. Obecnie prace nad syntetyczną zawiesiną prowadzi grupa składająca się z pięciu osób: prof. Tomasza Ciacha, Agaty Stefanek, Kamila Kopcia, Magdaleny Dresler i Joanny Graffstein.

Zespół naukowców prowadzi prace dwutorowo – prowadzi w laboratorium prace nad syntetyczną krwią oraz pisze granty, by uzyskać środki na dalsze badania. Poszukiwani są również inwestorzy. Grupa badaczy planuje założyć firmę. Do tej pory wsparcie uzyskali od StartVenture@Poland i Giza Polish Ventures. 

 

Źródło informacji: Politechnika Warszawska

Źródło grafiki: dooktor.pl

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Related posts

Leave a Comment